Novinky

Rozhovor s Kateřinou Hejzlarovou

3.5.2021 | TJ Spartak | Marie Minaříková

Tentokrát jsme se v rámci klubu zaměřili na oddíl krasobruslení. Zde jsme měli možnost vyzpovídat Kateřinu Hejzlarovou, která v oddílu působí již od dětství. Snažili jsme se trochu přiblížit, jakým způsobem probíhá trénování, kdy je ideální s krasobruslením začít a jak se tento sport vyvíjí.

Ilustrační obrázek

Váš oddíl má v Novém Městě n. M. též dlouholetou tradici, jak jste na tom celkově s počtem dětí? Kdy probíhá nábor a jaká je úspěšnost?

Oddíl krasobruslení byl v Novém Městě nad Metují založen již v 70. letech.Od té doby se v něm vystřídaly stovky děvčat i chlapců a v současné chvíli tak můžeme říct, že už teď u nás bruslí i vnoučata těch, kteří se bruslit učili v jeho začátcích. V letošní sezóně máme celkem 26 aktivních dětí a mládeže ve věku od 4 do 20 let. Nábor probíhá formou postupu po absolvování Školičky bruslení, ve které získají děti potřebné a nezbytné základy. Poté mají ti, kteří mají zájem, rozšířen počet tréninků na 2-3 týdně a postupně se přidávají do dalších oddílových, již plně krasobruslařských, aktivit. Každou sezónu takto přichází průměrně 4-5 dětí, což jsme schopni kapacitně obsáhnout.

V kolika letech je ideální s krasobruslením začít? Je pravdou, že stejně tak jako v gymnastice i s tímto sportem většinou děti brzy končí a pokračují v jiném sportu?

Ideální věk pro zahájení výuky bruslení jsou 4 roky, kdy by už děti měly mít plnou jistotu v chůzi a dostatečně připravené dolní končetiny pro tento pohyb. Postupný přechod ke krasobruslení je pak často individuální, z hlediska velké náročnosti na koordinaci všech částí těla, která je v tomto sportu nezbytná. Je velmi důležité přistupovat k dětem individuálně a pohlížet tak i na jejich menší či větší pokroky. Zcela upřímně jde ale o sport náročný i na myšlení a tzv. pohybovou inteligenci, musíme si tak být vědomi toho, že někdy i přes veškerou snahu všech okolo nemusí být vhodný pro každého. Pokud jde o ukončení činnosti sportovců, většinou je to v našem případě spíš z důvodu studia nebo bohužel i případného zranění. Současná pravidla a množství jednotlivých závodních kategorií totiž nabízejí možnost uplatnění i starším bruslařkám a bruslařům.

V kolika letech se děti poprvé mohou podívat na závody a cestujete pouze po kraji, nebo se podívají po celé republice?

Nejmladší kategorií je přípravka, děti věku od 5 let, která na závodech soutěží formou předvádění jednotlivých předem daných prvků. S dětmi většinou mohou být na ledě trenéři, hlavně pro plynulejší průběh celé akce. Prvky hodnotí rozhodčí známkami. Často však tyto nejmladší děti bývají oceněny motivačně stejnými cenami a také účastnickou medailí. Postupně přecházejí do kategorií, kde již mají své volné jízdy, které představují. Pravidelně se účastníme převážně závodů v kraji a nejbližším okolí, i z důvodu, že je zde velmi hustá síť zimních stadionů a za jednu sezónu tak můžeme objet zde i 7 soutěží. Samozřejmě ale vyrážíme i dál, např. do Prahy, Poděbrad, Chrudimi, České Třebové.

Máte v oddílu i nějaké chlapce?

Ano, máme jednoho a holky ho mají rády. Moc nemluví a moc se snaží.

Jak často trénujete a jakým způsobem probíhá suchá příprava? Kolik měsíců z roku mají děti od trénování pauzu?

V hlavní zimní sezóně máme v týdnu 4 tréninky na ledě, k tomu trénink víkendový a 1x týdně suchou přípravu. Víkendový trénink závisí na tom, zda jsme na závodech, či je volný led a pro nás tak možnost trénovat. V letní sezóně probíhají tréninky 2x týdně formou suché přípravy, na venkovním hřišti, na ploše zimního stadionu, na ochozu, v posilovně, v přírodě. Věnujeme se všeobecné průpravě - rychlost, síla, dynamika, odraz, koordinace, ale i specializované krasobruslařské přípravě - technika skoků, piruet a kroků, cviky s využitím speciálních pomůcek. Samozřejmostí jsou i hry a zapojení dalších sportů, jako je gymnastika, balet, atletika, sporty s míčem atd.

Kolik se vás podílí na výchově mládeže? Daří se v tomto ohledu vychovávat holky, které pak s trénováním pomáhají?

V letošní sezoně trénujeme 3 trenérky za pomoci ochotné a zkušené asistentky z řad rodičů, která nám pomáhá s nejmenšími dětmi. Využíváme také externí pomoci trenérky z oddílu Kraso Chrudim a v případě možnosti trenéra z Brna, který se s námi účastní soustředění. Nejstarší holky nám již několik let aktivně pomáhají při vedení školičky bruslení, jejíž jsou už nezbytnou součástí. Zda se jednou budou věnovat i trénování krasobruslení? Věřím, že ano.

Co se vám za ty roky nejvíce podařilo na co jste jako oddíl pyšní?

Z pohledu oddílu je to určitě pořádání několika tradičních akcí, mezi nimiž jsou určitě největšími dvě krasobruslařské soutěže - prosincová Novoměstská bruslička a Malá cena NMnM konající se v únoru. Každoročně se každé z nich účastní na 130-150 závodnic a závodníků z cca 20 oddílů celé ČR. Dalšími našimi akcemi je pak pravidelné pořádání Školičky bruslení, Karneval na ledě, předvánoční Přehlídka volných jízd a zatím jedna bohužel letos neuspořádaná věc, která tedy zatím zůstane tajemstvím a můžete se na ni, věřím, těšit v sezóně příští!

Jak se tento sport vyvíjí, pozorujete za ty roky nějaké rapidní změny a například v čem? Co je základ úspěchu?

Krasobruslení se vyvíjí neuvěřitelně a sama jsem zvědavá, co ještě přijde! Aktuálně nejlepší muži jezdí volné jízdy se 6-7 čtvernými skoky. Toto však pomalu ale jistě dotahují i mladé ruské juniorky - a navíc v neskutečném tempu. Když se ale vrátím s odpovědí na otázku zpátky na zem, tak změny v našem prostředí jsou určitě v perfektním vybavení, ať už jde o samotné brusle, nože, oblečení, ale i tréninkové pomůcky. Pokud jde o systém, tak velké změny jsou v množství soutěžních kategorií a jejich věkovém rozložení. Nejstarší kategorií je kategorie Adult, v níž mohou soutěžit např. závodníci ve věku 50 let, muži, ženy, i párové disciplíny. Tito se začali věnovat krasobruslení až v dospělosti, ale přesto mají dveře otevřené a jsou pro ně pořádány i mezinárodní soutěže.

Stejně tak jako kluci, nyní ani vy nemáte možnost využívat ledové plochy. Jak se s touto situací vypořádává oddíl krasa? snažíte se s dětmi udržet v kontaktu? a jak to funguje?

Letošní sezóna pro nás začala skvěle. V srpnu jsme pořádali tradiční soustředění v Trutnově, v září zahájili na okolních zimních stadionech, postupně naskočili na domácím ledě, připravovali akce a volné jízdy, zapojili nové děti, radovali se z úspěchů, které přicházely snad na každém tréninku - a konec… Upřímně, online se dá dělat spousta věcí, ale podle mého názoru, krasobruslení to zrovna není. Děti mají od nás velký zásobník prvků, které zvládají a věřím, že pravidelně cvičí. Chodí bruslit na zamrzlé plochy, teď už i pomalu na kolečkové brusle a až to bude jen trochu možné, začneme trénovat opět společně. Venku, bezpečně, s dodržením všeho potřebného, ale konečně se zase hýbat a mít tu potřebnou pravidelnost a režim.

Co byste celkově oddílu tJ spartak pro následující sezónu přála?

Není to tak dlouho, co jsem četla slova jedné nejmenované osobnosti a ta si dovolím využít. „Když je někdo slušný, statečný, otevřený, svobodný, nelže, nemachruje, je hodný, má talent, snaží se chápat souvislosti, bojuje se svým egem, má potřebu komunikovat, je to pro mě neobyčejný zážitek. Jsem šťastný, když narazím na někoho, kdo má rozlišovací schopnosti, potřebu a ochotu přijímat nové informace. Kdo je prostě jen normální.“ Tak přesně takové lidi bych Spartaku přála dál a ještě více jich mít. A nám trenérům samozřejmě také nadšené a šikovné svěřence.

Děkuji za rozhovor.

Jana Reichmann<< Zpět